Rodiče Kim Il-sŏnga


Severokorejský režim vytvořil velké množstí legend o rodičích Velkého vůdce. Kim Il-sŏng však pocházel z úplně obyčejné rodiny. Tedy abych byla přesnější. Kim Sŏng-džu pocházel z úplně obyčejné rodiny. Kim Il-sŏng je jen pseudonym, který přejal až jako velitel protijaponského odboje. Jeho otec Kim Hjŏng-džik se narodil 10. července 1894 v Mangjŏngdä. V té době to byla ještě malá vesnička, kde bydlelo několik rodin. Později byly všechny rodiny propagandistickým aparátem vystěhovány a jejich obydlí bylo zbouráno. Muselo být přeci dodáno jedinečnosti Kim Il-sŏngovu rodnému domu. Nyní je vesnice Mangjŏngdä ideologické pietní místo, severokorejská svatyně.

Otec Kim Hjŏng-džik navštěvoval školu Sungsil, která byla vedena americkými misionáři. Zde se potkal s jeho budoucí ženou Kang Pan-sok. Nebyla studentkou, doba ženám v tomto čase ještě moc nepřála, nýbrž dcera učitele. Láska vzplála a syn chudých rolníků se v roce 1908 oženil s dcerou ze vzdělané rodiny učitelů a protestantských kazatelů. Sociální rozdíl paradoxně překlenula společní víra: oba pocházeli z křesťanské rodiny. Po studiích působil Kim Hjŏng-džik jako učitel a později jako lékař specializovaný na tradiční bylinnou medicínu. Jeho manželka Kang Pan-sok v roce 1912 přivedla na svět budoucího severokorejského vůdce. Po Kim Il-sŏngovi přišli ještě dva synové: prostřední Čchŏl-ču později zemřel v partyzánské válce s Japonci, zatímco nejmladší Jŏng-džu byl aktivním členem severokorejského režimu.

Kromě víry a jejich dětí je spojovalo i vlastenectví a odpor vůči japonské moci. A právě kvůli japonské okupaci se rozhodli v roce 1919 odejít do Mandžuska. Protijaponský aktivismus a pozdější příklon ke komunismu dovedly Kim Il-sŏngova otce až za mříže. Nebyla to ale žádná vůdčí osoba mandžuského exilu řídící korejské komunisty. V hnutí hrál jen řadovou, celkem bezvýznamnou funkci. V roce 1926 Kim Hjŏng-džik zemřel. O šest let později zemřela i Kang Pan-sok. Podle archivních materiálů zemřela na rakovinu žaludku.

Nebyli výjimeční, nebyli ani významní bojovníci proti japonské nadvládě. Kim Il-sŏng, severokorejští propagandisté, potažmo SSSR z nich ale mimořádné udělal a v srdcích Severokorejců žijí dodnes.