73. výročí založení Korejské strany práce

Severokorejci ve středu 10. října oslavili jeden z největších svátků. Den založení Korejské strany práce.
Po celé zemi se v tento významný den konají vojenské přehlídky - demonstrace síly a úspěchů strany, kladení věnců na památníky a na místa spjaté s životy vůdců, odhalování nových monumentů, otevírání muzeí či divadel. Letos to bylo divadlo Samčijon. Do Pchjongjangu přijíždějí sympatizanti severní Koreje, či alespoň píšou gratulace režimu a vzdávají hold jejich geniální straně. Severokorejský lid dostane v práci volno, studenti nemusí usednout do školních lavic, ale všichni se jdou "dobrovolně" poklonit vůdcům. Tento svátek se slaví v KLDR tak dlouho, že se nad datem nikdo moc nepozastaví. Ale co je na tomto svátků tak zvláštního?

Jak je známo, Severokorejci jsou mistři ve falzifikaci a v přepisování dějin. A tento svátek je toho důkazem. Korejská strana práce nevznikla 10.října 1945, jak proklamuje severokorejská vláda, nýbrž 30. června 1949.
První zmínku o tomto smyšleném výročí můžeme nalézt v roce 1958 ve výtisku Rodong sinmun. Sloupek vytištěný na první stránce tvrdí, že "důvěryhodní komunisté vedeni Kim Il-songem sjednotili vedoucí dělnické organizace a 10.října 1945 vytvořili jednotnou stranu." Od té doby Severokorejci slaví 10. října jako den založení jejich vládnoucí strany.
Těžko říct, proč soudruzi přepsali dějiny Korejské strany práce. Potřebovali vyplnit chybějící svátek v měsíci říjnu, odvrátit pozornost od probíhajících čistek či jen zabavit lid?